Startsidan
Skriv ut
Tipsa en kompis (öppnas i nytt fönster)
Tipsa en vän

Äldreboende

Enkelt äldreboende med nära till trygghet och service

Att bo på äldreboende är det vanligaste när man vill förenkla sitt boende och ha nära till ännu mer trygghet, vård och omsorg dygnet runt och extra närhet till service. Vi har två boende med 75 platser på äldreboende.

Äldreboende på Stora Sköndal finns i våra gästhem Skogsbyn och Kyrkbyn. Rummens storlek varierar mellan 20 och 46 kvm och månadshyran ligger mellan 2812 och 5940 kronor.

Kyrkbyns och Skogsbyns gästhem är båda permanent boende. Du som bor hos oss har eget rum eller lägenhet med toalett.

Varje grupp har sina gemensamma kök, matsalar och vardagsrum som är inrett i äldre stil som våra boende uppskattar. Varje dag är det en eller ett par aktiviteter som vi skapar tillsammans efter önskemål.

Bild: Kyrkbyns gästhem med utsikt över Drevviken.

Mer information

Service på området

Kontakt

Kyrkbyns gästhem
08-60 50 714

Pasi Ollila
Enhetschef Kyrkbyn
08-605 07 10
073-901 67 10

Skogsbyns gästhem
08-60 50 707

Petra Gustafsson
Enhetschef Skogsbyn
073-901 67 78

Skicka e-post:
namn.efternamn@
storaskondal.se

Dela
Stora Sköndal 128 85 Sköndal ∙ Tel 08-605 06 00 ∙ Epost info@storaskondal.seom webbplatsen information om cookieswebbkarta